











The Hotpoint HDE6VDC2B1 60cm Double Oven Electric Cooker in black is a versatile and efficient appliance that will make cooking a breeze. With two ovens, a grill, and four electric hobs, you'll have plenty of space and options to prepare delicious meals for your family and friends.
Key features of the Hotpoint HDE6VDC2B1 include:
- Two ovens for multi-tasking and cooking different dishes simultaneously
- Four electric hobs for precise temperature control and quick heating
- Grill function for added versatility in cooking options
- Easy-to-clean enamel interior for hassle-free maintenance
- LED display for easy monitoring and control of cooking settings
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | Electronic |
| Height | 90 cm |
| Amp Rating | 43.7 Amp |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Country of Origin | Turkey |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Multiflow technology |
| Key Feature 3 | Precision Temperature Control |
| Key Feature 2 | Catalytic liners |
| GTIN | 5054645729692 |
| Colour | Black |
| Model Number | HDE6VDC2B1 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 75 L |
| Net Top Oven Capacity | 38 L |
| Oven Accessories | 3 Grids |
| Oven Type | Fan |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 4 |
| Type of Grill/Griddle | Electric |
| Weight | 54.7 kg |
| Warranty Information | registration required*to activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register-my-appliance |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 58.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Control Type | Mechanical and Electronic |
| Cooking Element 4 Power | 1.2kW |
| Cooking Element 3 Power | 1.7kW |
| Cooking Element 1 Power | 1.2kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.7kW |
| Door Material | Glass |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Halogen and incandescent |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | Multiflow technology & precision temperature control |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Multiflow technology, Catalytic liners, Precision Temperature Control |
| Energy Efficiency Class | A |
| Promotions | Hotpoint Cashback |
| Cleaning | Catalytic Liners |
| Energy rating | A |
| Clock | Programmable |
Hotpoint HDE6VDC2B1 60cm Double Oven Electric Cooker - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



