























| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Electric Cookers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 90 cm |
| Amp Rating | 32 |
| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
| Country of Origin | Turkey |
| Colour | Anthracite & Black |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Catalytic Liners ? Burn off grease for easy cleaning |
| Key Feature 3 | Multiflow Technology ? Distributes heat evenly for perfect cooking |
| Key Feature 2 | Induction Hob ? Heats cookware quickly and efficiently |
| GTIN | 5054645714773 |
| Colour | Grey |
| Model Number | HDE6IDC2SA |
| Key Feature 4 | SteamAssist ? Creates light textures with a crisp golden crust |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Double Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 75 L |
| Net Top Oven Capacity | 38 L |
| Oven Type | Double |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Type of Grill/Griddle | Integrated variable electric grill |
| Weight | 60 kg |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 64 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Cooking Element 4 Power | ?210mm - 2000/2300W (Max/Boost) |
| Cooking Element 3 Power | ?145mm - 1600/1800W (Max/Boost) |
| Cooking Element 1 Power | ?180mm - 2000/2300W (Max/Boost) |
| Cooking Element 2 Power | ?180mm - 2000/2300W (Max/Boost) |
| Depth | 60 cm |
| Interior Light Type | Yes |
| Hob Element Type | Induction |
| Main Oven Type | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Catalytic Liners ? Burn off grease for easy cleaning, Induction Hob ? Heats cookware quickly and efficiently, Multiflow Technology ? Distributes heat evenly for perfect cooking, SteamAssist ? Creates light textures with a crisp golden crust |
| Energy Efficiency Class | A |
| Promotions | Hotpoint Cashback |
| Cleaning | Main Oven - Catalytic Partial |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | 32 amp |
| Clock | Countdown Timer |
Hotpoint HDE6IDC2SA 60cm Double Electric Induction Cooker
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



