





















| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Four zone Ceramic hob |
| Key Feature 3 | Variable grill |
| Key Feature 2 | Catalytic liners for easy cleaning |
| GTIN | 5054645586219 |
| Colour | White |
| Model Number | HD5V93CCW |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Electric Double Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 62 L |
| Net Top Oven Capacity | 33 L |
| Oven Type | Double |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Electric Grill |
| Weight | 48 kg |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Weight | 62 kg |
| Shipping Width | 57 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Secondary Oven Features | Electric Conventional Oven / Grill, |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 60 cm |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Height (cm) | 90 cm |
| Main Oven Features | Removable Inner Door Glass, 1 Shelf, Interior Light, Left Door hinge position |
| Main Oven Type | Fan |
| Features | Four zone Ceramic hob, Catalytic liners for easy cleaning, Variable grill |
| Energy Efficiency Class | A |
| Cleaning | Liners in one oven |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | 32 amp |
| Clock | Programmable |
Hotpoint HD5V93CCW 50 cm Ceramic Double Electric Cooker
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

