























| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Four zone Ceramic hob |
| Key Feature 3 | 100L capacity |
| Key Feature 2 | Catalytic liners for easy cleaning |
| GTIN | 5054645567966 |
| Colour | White |
| Model Number | HD5V92KCW |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Electric Ceramic Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 62 L |
| Net Top Oven Capacity | 33 L |
| Oven Type | Single |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Single |
| Type of Grill/Griddle | Separate variable electric grill, Double glazed viewing window, Cool touch door, Drop down door, Enamel coating |
| Weight | 48 kg |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Weight | 52 kg |
| Shipping Width | 55 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Control Type | Dial |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Box contents: Hotpoint HD5V92KCW 50 cm Electric Ceramic Cooker - Grill pan kit - Grid tray - Standard tray |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Height (cm) | 90 cm |
| Main Oven Features | Fully programmable, Double glazed viewing window, 2 shelves, Drop down door opening style, Removable door glass, Assisted cleaning / Catalytic liners |
| Main Oven Type | Fan |
| Features | Four zone Ceramic hob, Catalytic liners for easy cleaning, 100L capacity |
| Energy Efficiency Class | A |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | 32 amp |
| Clock | No |
Hotpoint HD5V92KCW 50cm Twin Cavity Electric Cooker - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

