













| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Four gas burners |
| Key Feature 3 | Minute Minder |
| Key Feature 2 | Automatic ignition |
| GTIN | 5054645567799 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HD5G00CCX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freestanding Gas Cooker with Lid |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 69 L |
| Net Top Oven Capacity | 32 L |
| Oven Type | Twin Cavity |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Single |
| Type of Grill/Griddle | Separate full-width gas grill, Double glazed door, Cool touch door, Drop down door, Interior light |
| Weight | 54 kg |
| Shipping Height | 100 cm |
| Shipping Weight | 58 kg |
| Shipping Width | 55 cm |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Secondary Oven Type | Gas |
| Control Type | Dial |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Automatic Ignition, Enamel Pan supports, Power supply: 13 Amp (Requires hardwiring to a fused spur) |
| Hob Element Type | Gas |
| Height (cm) | 90 cm |
| Main Oven Features | Fully programmable, Countdown timer, Double glazed viewing window, 2 shelves, Drop down door style |
| Main Oven Type | Gas |
| Features | Four gas burners, Automatic ignition, Minute Minder |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Flame Safety Device | Yes |
| Cleaning | Liners in one oven |
| Energy rating | A+ main oven A top oven |
| Electrical connection | 13 amp |
| Clock | Countdown Timer |
Hotpoint HD5G00CCX 50cm Twin Cavity Gas Cooker - Stainless Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


