





















| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 58cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Generous 9kg capacity ? Ideal for larger loads |
| Key Feature 3 | Fabric Care features ? Preserves your garments |
| Key Feature 2 | Anti-Stain technology ? Tackles 24 stain types |
| GTIN | 5054645738991 |
| Colour | White |
| Model Number | HBWH 93 CARE UK |
| Key Feature 4 | SteamCare function ? Refreshes clothes in 17 minutes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 34 W |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Noise Level | 72 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 71 kg |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 49 L |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 72 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | A |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Rotary, Touch |
| Depth | 58 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Generous 9kg capacity ? Ideal for larger loads, Anti-Stain technology ? Tackles 24 stain types, Fabric Care features ? Preserves your garments, SteamCare function ? Refreshes clothes in 17 minutes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Promotions | Hotpoint Cashback |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Hotpoint Fabric Care 9kg Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



