







| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 60cm x 60cm |
| Drying Efficiency Class | B |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Anti Stain Tech ? Eliminates stains for easy cleaning |
| Key Feature 3 | PetHairCare Steam ? Removes pet hair thoroughly |
| Key Feature 2 | Full Load 45' Programme ? Wash big loads quickly |
| GTIN | 5054645734856 |
| Colour | White |
| Model Number | HBD9681ANTSTAIN |
| Key Feature 4 | ColourCare Mode ? Keeps fabrics bright and fresh |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 min |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Noise Level - Drying | 76 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Weight | 76 kg |
| Water Consumption | 65 L |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 77 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Control Type | Rotary Touch |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 306 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Anti Stain Tech ? Eliminates stains for easy cleaning, Full Load 45' Programme ? Wash big loads quickly, PetHairCare Steam ? Removes pet hair thoroughly, ColourCare Mode ? Keeps fabrics bright and fresh |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Energy rate for Dryer | D |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Smart App Connected | No |
| Dry only option | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 6 |
Hotpoint HBD9681ANTSTAIN 9kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


