







| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 59.8cm x 55.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Hydroforce 3rd rack ? Efficient cleaning boost |
| Key Feature 3 | Maxi Tub ? Optimised space for easy loading |
| Key Feature 2 | 3D Zone Wash ? Enhanced water power application |
| GTIN | 5054645660858 |
| Model Number | H8IHP42LUK |
| Key Feature 4 | Integrated spray jets ? Full coverage cleaning |
| Programmes | Eco, Auto Intensive, Auto Mixed, Auto Fast Wash, Rapid, Delicates, Good Night, Sanitizing, Soak, Self Clean |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 35.5 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Shipping Height | 91 cm |
| Shipping Weight | 37.5 kg |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | Digital |
| Depth | 55.5 cm |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 82 cm |
| Features | Hydroforce 3rd rack ? Efficient cleaning boost, 3D Zone Wash ? Enhanced water power application, Maxi Tub ? Optimised space for easy loading, Integrated spray jets ? Full coverage cleaning |
| Energy Efficiency Class | C |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket and Tray |
| Smart Connected | Yes |
Hotpoint H8IHP42LUK Integrated Full Size Dishwasher
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


