











| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 59cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | 3D Zone Wash ? Delivers superior cleaning power |
| Key Feature 3 | Smart auto programmes ? Eco-friendly washing |
| Key Feature 2 | Max Tub ? Increased capacity for larger loads |
| GTIN | 5054645657926 |
| Colour | White |
| Model Number | H7FHS41UK |
| Key Feature 4 | Active Dry ? Dishes come out perfectly dry |
| Programmes | Eco, Auto Intensive, Auto Mixed, Auto Fast Wash, Rapid, Delicates, Good Night, Sanitizing, Soak, Self Clean |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Weight | 47 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 91 cm |
| Shipping Weight | 49 kg |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | Digital |
| Depth | 59 cm |
| Built-in Display | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | 3D Zone Wash ? Delivers superior cleaning power, Max Tub ? Increased capacity for larger loads, Smart auto programmes ? Eco-friendly washing, Active Dry ? Dishes come out perfectly dry |
| Energy Efficiency Class | C |
| Drying Technology | Door Opening System |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 15 |
| Water use (Litres) | 11 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 41 dB (A) |
Hotpoint H7FHS41UK Full Size Dishwasher
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


