







The Hotpoint H55ZM1120WUK Freestanding Freezer is a spacious and reliable appliance that is perfect for keeping your frozen goods stored and organized. With a total capacity of 222 liters, this freezer has plenty of room for all your frozen foods.
Key features include:
- Frost free technology - No need to manually defrost the freezer, saving you time and effort
- Super freeze function - Quickly freezes new items to lock in freshness and nutrients
- Fast freeze compartment - Ideal for freezing items quickly, such as ice cream or leftovers
- Temperature control - Easily adjust the temperature to suit your needs and keep your food at the perfect temperature
- Reversible door - Allows for flexibility in placement and easy access to your frozen goods
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 54 cm |
| Height | 83.8 cm |
| Product Dimensions | 83.8cm x 54cm x 61.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | 103L capacity |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Key Feature 2 | 3 drawers |
| GTIN | 5054645668366 |
| Model Number | H55ZM1120W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Total Capacity | 103 L |
| Weight | 28 kg |
| Shipping Weight | 30 kg |
| Depth | 61.5 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Under Counter |
| Features | 103L capacity, 3 drawers, Reversible door |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7.5 kg |
Hotpoint H55ZM1120WUK 54cm Undercounter Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

