









| Product Dimensions | 82cm x 59.8cm x 55.5cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Rapid Wash 30 |
| Key Feature 3 | 14 place settings |
| Key Feature 2 | Half Load option |
| GTIN | 5054645663736 |
| Colour | White |
| Model Number | H2IHKD526UK |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| Number of Temperature Settings | 3 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 35.5 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 91 cm |
| Shipping Weight | 37.5 kg |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Control Type | Electronic |
| Display Type | Digital |
| Depth | 55.5 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Dry Efficiency | A |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 82 cm |
| Features | Rapid Wash 30, Half Load option, 14 place settings |
| Energy Efficiency Class | E |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 46 dB (A) |
Hotpoint H2IHKD526UK Full Size Dishwasher - White - 14 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


