











| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 59.8cm x 55.5cm |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | 14 Place Settings ? Ideal for family meals |
| Key Feature 3 | ActiveDry tech ? Ensures 99% drying efficiency |
| Key Feature 2 | Rapid 30-minute cycle ? Perfect for quick cleans |
| GTIN | 5054645718207 |
| Model Number | H2IC14BN7A0UK |
| Key Feature 4 | Energy-saving design ? Uses only 9.5L per cycle |
| Programmes | Eco, Auto Intensive, Auto Mixed, Auto Fast Wash, Rapid 30, Silent, Sanitizing, Soak, Self-clean |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Number of Temperature Settings | 3 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 35.5 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 91 cm |
| Shipping Weight | 35.5 kg |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 55.5 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Dry Efficiency | C |
| Installation Type | Integrated |
| Features | 14 Place Settings ? Ideal for family meals, Rapid 30-minute cycle ? Perfect for quick cleans, ActiveDry tech ? Ensures 99% drying efficiency, Energy-saving design ? Uses only 9.5L per cycle |
| Energy Efficiency Class | C |
| Half Load Supported | Yes |
Hotpoint H2IC14BN7A0UK Integrated Dishwasher - 14 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


