

















| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 59cm |
|---|---|
| Colour | Inox |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Rapid Wash |
| Key Feature 3 | 14 place settings |
| Key Feature 2 | Half Load option |
| GTIN | 5054645663019 |
| Colour | Silver |
| Model Number | H2FHL626X |
| Programmes | Eco, Intensive, Mixed, Rapid 28, Soak |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| Number of Temperature Settings | 3 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 43.1 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 91 cm |
| Shipping Weight | 44.9 kg |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 59 cm |
| Additional Information | Rapid Wash - Clean dishes in just 30 minutes, 9.5L - Wash a full load with just 9.5 litres of water, caring for our planet and your pocket. |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | Rapid Wash, Half Load option, 14 place settings |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Technology | Static |
| Half Load Supported | Yes |
Hotpoint H2F HL626 X UK H2FHL626XUK Dishwasher - Inox - 14 Place Settings
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


