







| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 60 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 59cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Rapid Wash ? Cleans dishes in just 30 mins |
| Key Feature 3 | 14 place settings ? Perfect for bigger families |
| Key Feature 2 | Half Load option ? Saves energy and water |
| GTIN | 5054645663002 |
| Colour | White |
| Model Number | H2FHL626UK |
| Key Feature 4 | Hygienic sanitisation ? Ensures sparkling clean dishes |
| Programmes | Eco, Intensive, Mixed, Rapid 28, Soak |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 46 dB |
| Number of Temperature Settings | 3 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 43.1 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 91 cm |
| Shipping Weight | 44.9 kg |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 59 cm |
| Additional Information | Rapid Wash - Clean dishes in just 30 mins, 9.5L - Wash a full load with just 9.5 litres of water, caring for our planet and your pocket |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | Rapid Wash ? Cleans dishes in just 30 mins, Half Load option ? Saves energy and water, 14 place settings ? Perfect for bigger families, Hygienic sanitisation ? Ensures sparkling clean dishes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Technology | Static |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 46 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Hotpoint H2FHL626UK Full Size Dishwasher
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


