





















| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 55.1cm |
|---|---|
| Colour | Inox |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Gentle Steam options |
| Key Feature 2 | Multiflow technology |
| GTIN | 5054645550395 |
| Model Number | FA4S544IXH |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Number of Ovens | Single |
| Weight | 26 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Weight | 27.3 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Depth | 55.1 cm |
| Additional Information | Gentle Steam, Multiflow - Cook evenly on every shelf, Precision Temperature Control , Hydro cleaning |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Electronic Clock/Timer | Electronic |
| Features | Gentle Steam options, Multiflow technology, Electronic temperature control |
| Energy Efficiency Class | A |
Hotpoint FA4S544IXH 59.5cm Built In Electric Single Oven - Inox
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
