









| Product Dimensions | 88.2cm x 59.5cm x 57.5cm |
|---|---|
| Colour | Inox |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Circulaire fan |
| Key Feature 3 | Catalytic Cleaning |
| Key Feature 2 | Solarplus grill |
| GTIN | 5054645022915 |
| Model Number | DKD3841IX |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 70 L |
| Net Top Oven Capacity | 39 L |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Double |
| Type of Grill/Griddle | Twin variable grill |
| Weight | 52.3 kg |
| Shipping Height | 95.2 cm |
| Shipping Weight | 58.4 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 73 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| Additional Information | Multi-Function Cooking, Catalytic liners , Digital display , Twin variable grill - Choose full or half grill to save energy, Telescopic shelves - Baste, taste and stir, safe in the knowledge the shelf won't tip |
| Height (cm) | 88.2 cm |
| Electronic Clock/Timer | Digital |
| Features | Circulaire fan, Solarplus grill, Catalytic cleaning |
| Energy Efficiency Class | A |
Hotpoint DKD3841IX 59.5cm Built In Electric Double Oven - Inox
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


