











The Hotpoint DIH 10D B Built In Electric Double Oven in sleek black is the perfect addition to any modern kitchen. With a spacious main oven and a smaller top oven, this double oven offers plenty of cooking space for all your culinary creations.
Key features include:
- Large main oven capacity of XX liters
- Smaller top oven for added flexibility
- Electric fan cooking for even heat distribution
- Easy-to-use electronic controls
- Grill function for versatile cooking options
- Double glazed doors for energy efficiency
| Product Range | Double Ovens |
|---|---|
| Width | 59.4 cm |
| Height | 89 cm |
| Amp Rating | 18.8 |
| Product Dimensions | 89cm x 59.4cm x 56.7cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Digital Display - The digital display gives you feedback at a glance |
| Key Feature 3 | Steam Clean - A 25-minute self-cleaning programme so you can quickly wipe down |
| Key Feature 2 | Twin Grill - The twin grill means you can choose to use the full grill, or only half |
| GTIN | 5054645712632 |
| Colour | Black |
| Model Number | DIH10DB |
| Key Feature 4 | Defrost - Uses the fan to circulate room temperature air, gently defrosting food. |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 75 L |
| Net Top Oven Capacity | 38 L |
| Oven Accessories | Grill Pan Set |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | Twin Grill - The twin grill means you can choose to use the full grill, or only half. |
| Weight | 57.4 kg |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Shipping Height | 95 cm |
| Shipping Weight | 49.3 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Control Type | Dial |
| Depth | 56.7 cm |
| Interior Light Type | Halogen |
| Installation Type | Built In |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Energy Efficiency Class | A |
Hotpoint DIH 10D B Built In Electric Double Oven - Black
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


