







The Hotpoint CS2A250HFA1 Chest Freezer is a spacious and reliable appliance for keeping your frozen foods organized and preserved. With a total capacity of 250 liters, this freezer is perfect for households that require extra storage space for frozen goods.
Key features of the Hotpoint CS2A250HFA1 Chest Freezer include:
- Large 250-liter capacity for storing a wide variety of frozen foods
- Adjustable temperature control to suit your freezing needs
- Counterbalanced lid for easy access to your frozen items
- Super Freeze function for rapidly freezing new items and locking in freshness
- Interior light for easy visibility of contents
- Low noise level for quiet operation
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Chest Freezers |
| Width | 101 cm |
| Height | 91.6 cm |
| Product Dimensions | 91.6cm x 101cm x 69.8cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | 252L capacity |
| Key Feature 3 | FrostAway technology |
| Key Feature 2 | Super Freeze function |
| GTIN | 5054645668236 |
| Colour | White |
| Model Number | CS2A250HFA1 |
| Product Category Group | White Goods |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Net Freezer Capacity | 252 L |
| Weight | 36.7 kg |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warranty |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Depth | 69.8 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Climate Class | Tropical |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | 252L capacity, Super Freeze function, FrostAway technology |
| Type | Chest Freezer |
| Defrost type | Low Frost |
| Noise Level dB (A) | 42 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
Hotpoint CS2A250HFA1 101cm Chest Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


