













| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Condenser Tumble Dryers |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.6 cm |
| Product Dimensions | 84.6cm x 59.7cm x 56.8cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Sensor Drying |
| Key Feature 2 | Rapid 14 minute cycle |
| GTIN | 8690842727887 |
| Colour | White |
| Model Number | CHDC82WWGDUK |
| Programmes | 097CHDC82WWGDUK |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 66 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Ventilation | Condensor |
| Weight | 33.5 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 34.5 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 58.5 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 142 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 80 min |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 56.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | Sensor Drying, Rapid 14 minute cycle |
| Energy Efficiency Class | B |
| Drying Technology | Condenser |
| Drying Capacity | 8 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Hotpoint CHDC82WWGDUK Freestanding Tumble Dryer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


