

























| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 84.6 cm |
| Product Dimensions | 84.6cm x 59.8cm x 60.7cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Pet Hair Care cycle ? Effortlessly removes pet hair |
| Key Feature 3 | Energy-efficient drying ? Saves up to 77% on costs |
| Key Feature 2 | Cold Guard function ? Effective even at 0°C |
| GTIN | 5054645720408 |
| Colour | White |
| Model Number | CHD93MWWSUK |
| Key Feature 4 | Easy Clean filter ? Ensures optimal drying performance |
| Programmes | Cotton, Eco, Synthetics, Mixed, Towels, Sport, Cool Refresh, PetHair Care, DelicateDry, Bed Linen, Duvet, Jeans, Shirts, Baby, ColdGuard |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 64 dB |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 42 kg |
| Warranty Information | registration requiredto activate this guarantee you must register the appliance at https://www.hotpoint.co.uk/register my appliance |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 42 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 209 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 125 min |
| Control Type | Buttons, Rotary |
| Depth | 60.7 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | Pet Hair Care cycle ? Effortlessly removes pet hair, Cold Guard function ? Effective even at 0°C, Energy-efficient drying ? Saves up to 77% on costs, Easy Clean filter ? Ensures optimal drying performance |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Hotpoint CHD93MWWSUK 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


