































| Product Dimensions | 82cm x 60cm x 55cm |
|---|---|
| Water Supply | Cold |
| Manufacturer | Hotpoint |
| Key Feature 1 | Rapid Cycle |
| Key Feature 3 | Anti Stain technology |
| Key Feature 2 | 14 programmes |
| GTIN | 5054645602971 |
| Model Number | BIWMHG71483UKN |
| Programmes | 20°C, Anti Stain 40, Anti Stain Quick, Bed & Bath, Colours, Cotton, Delicates, Duvet, Eco 40-60, Mixed, Rapid 30, Synthetics, White, Wool |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Integrated Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Noise Level - Washing | 46 dB |
| Noise Level | 72 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Weight | 64.4 kg |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 44 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 65.5 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 59.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Display Type | LED |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Add Laundry Feature | No |
| Annual Energy Rating(kWh) | 0.69 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Height (cm) | 82 cm |
| Features | Rapid Cycle, 14 programmes, Anti Stain technology |
| Energy Efficiency Class | D |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
Hotpoint BIWMHG71483UKN Built-In 7kg Washing Machine
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


