





Key features include:
- 19 bottle capacity
- Built-in design for seamless integration into your kitchen
- LED lighting for easy visibility of your wine collection
- Adjustable temperature controls for optimal wine storage
- UV-resistant glass door to protect your wine from harmful light
- Low vibration compressor to keep your wine undisturbed
Whether you're a wine connoisseur or simply enjoy a glass now and then, the Hoover HWCB 30 UK/N Built In Wine Cooler is a stylish and functional addition to any kitchen.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Integrated Wine Coolers |
| Width | 29.5 cm |
| Height | 86.5 cm |
| Product Dimensions | 86.5cm x 29.5cm x 57.5cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | 20 bottle capacity |
| Key Feature 3 | Adjustable temperature |
| Key Feature 2 | Reflective glass |
| GTIN | 8059019023991 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HWCB30UK/N |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Wine Cooler |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Weight | 30.14 kg |
| Shipping Height | 90 cm |
| Shipping Weight | 32.3 kg |
| Shipping Width | 34 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| Climate Class | N-ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Built In |
| Features | 20 bottle capacity, Reflective glass, Adjustable temperature |
Hoover HWCB 30 UK/N HWCB30UK/N 29.5cm Built In Wine Cooler - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


