



| Product Dimensions | 89cm x 60cm x 67cm |
|---|---|
| Water Supply | Cold |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | KG Mode |
| Key Feature 3 | Wi-Fi Connection |
| Key Feature 2 | Eco Power Inverter Motor |
| GTIN | 8059019010724 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HWB412AMBCR/1-80 |
| Programmes | Cotton, Eco 40-60, Wool & Handwash, 20'C, Synthetics, Colours, Drain & Spin, Rinse, Fitness, Soft Care, Fresh Care, Allergy Care, Care 14’/30’44’, all in one 59’ |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Noise Level | 80 dB |
| Noise Level - Spinning | 80 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 77 kg |
| Washing Capacity | 12 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 53 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 77 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 72 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Touch |
| Display Type | LED |
| Depth | 67 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | The Active Balance Technology allows to always get the best rinsing results reducing washing time and vibrations, thanks to its spinning optimization. |
| Annual Water Usage | 5300 L |
| Annual Energy Rating(kWh) | 54 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 89 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | KG Mode, Eco Power Inverter Motor, Wi-Fi Connection |
| Energy Efficiency Class | A |
Hoover HWB412AMBCR 12kg Washing Machine
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


