









| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 53cm |
| Smart App Control | hOn App |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | hOn APP - Wi-Fi connected |
| Key Feature 3 | KG Mode?? Sensors adapt the wash to keep costs low |
| Key Feature 2 | 9kg drum capacity?- great for medium-sized households |
| GTIN | 8059019011158 |
| Colour | White |
| Model Number | HWB 49AMC/1-80 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Noise Level - Washing | 78 dB |
| Noise Level | 77 dB |
| Noise Level - Spinning | 77 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 62 kg |
| Warranty Information | registration required*to activate this promotion you must register the product within 30 days of purchase at https://service.hoover.co.uk/register/. |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 51 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 64 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 56 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 180° |
| Depth | 53 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | 1400 spin speed ? Gets rid of excess water, Delay timer ? Set the machine to start when you want |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height for Build Under | 85 cm |
| Features | hOn APP - Wi-Fi connected, 9kg drum capacity?- great for medium-sized households, KG Mode?? Sensors adapt the wash to keep costs low |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Hoover HWB 49AMC/1-80 9kg 1400 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


