







| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 59cm |
| Smart App Control | hOn App |
| Water Supply | Cold Fill |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | hOn APP - Wi-Fi connected |
| Key Feature 3 | Eco-Power Inverter Motor ? Quiet for open plan living |
| Key Feature 2 | KG Mode Plus ? Clever sensors keep each wash efficient |
| GTIN | 8059019010656 |
| Colour | White |
| Model Number | HWB 410AMC/1-80 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Noise Level - Washing | 78 dB |
| Noise Level | 78 dB |
| Noise Level - Spinning | 78 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 68 kg |
| Warranty Information | registration required*to activate this promotion you must register the product within 30 days of purchase at https://service.hoover.co.uk/register/. |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 51 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 66 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 180° |
| Depth | 59 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Steam cycle ? Removes odours and reduces wrinkles, Power care system ? Mixes detergent for a deep clean, Pause function ? Add extra clothes mid-cycle |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height for Build Under | 85 cm |
| Features | hOn APP - Wi-Fi connected, KG Mode Plus ? Clever sensors keep each wash efficient, Eco-Power Inverter Motor ? Quiet for open plan living |
| Energy Efficiency Class | A |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 10 |
| Delay timer | Yes |
Hoover HWB 410AMC/1-80 10kg 1400 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


