











The Hoover HVT3CLECKIHW 54.5cm 50/50 Low Frost Fridge Freezer in White is a versatile and efficient appliance for any kitchen. With a total capacity of 246 litres, this fridge freezer offers plenty of storage space for all your fresh and frozen goods.
Key features include:
- Low Frost technology reduces the need for manual defrosting, saving you time and effort
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination inside the fridge
- Adjustable glass shelves allow for flexible storage options to accommodate items of all sizes
- Super Freeze function rapidly lowers the temperature to freeze new items quickly
- Reversible doors for convenient installation in any kitchen layout
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 54.5 cm |
| Height | 176 cm |
| Product Dimensions | 176cm x 54.5cm x 55cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | Low Frost technology |
| Key Feature 3 | Adjustable shelves |
| Key Feature 2 | 252L capacity |
| GTIN | 8059019077734 |
| Colour | White |
| Model Number | HVT3CLECKIHW |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 101 L |
| Net Refrigerator Capacity | 151 L |
| Net Total Capacity | 252 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Weight | 52 kg |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warrantyregister guarantee by calling 0800 479 0764 |
| Shipping Height | 182 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Handles | Integrated |
| Depth | 55 cm |
| Defrost Type | Low Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Low Frost technology, 252L capacity, Adjustable shelves |
| Defrost type | Low Frost |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 50 / 50 |
Hoover HVT3CLECKIHW 54.5cm Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


