

















The Hoover HONCQ2T618EWKR is a stylish and efficient 59.5cm 60/40 Frost Free Fridge Freezer in a sleek white finish. This fridge freezer offers ample storage space and innovative technology to keep your food fresh for longer.
Key features include:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- 60/40 split between fridge and freezer compartments for flexible storage options
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Adjustable glass shelves for customizable storage space
- Super Freeze function to rapidly lower the temperature for new food items
- Energy efficiency rating of A+ for cost-effective operation
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 185 cm |
| Product Dimensions | 185cm x 59.5cm x 65.8cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | Total No Frost |
| Key Feature 3 | XL salad crisper |
| Key Feature 2 | Adjustable shelves |
| GTIN | 8059019093413 |
| Colour | White |
| Model Number | HONCQ2T618EWKR |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 119 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 222 L |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Net Total Capacity | 341 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 63 kg |
| Shipping Height | 189.7 cm |
| Shipping Weight | 65 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Shipping Depth | 74.7 cm |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 65.8 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N-ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost, Adjustable shelves, XL salad crisper |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 5.4 kg |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 300 - 350 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 60/40 |
Hoover HONCQ2T618EWKR 59.5cm 60/40 Frost Free Fridge Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


