

























The Hoover HOCH1T518EWHK 54cm 60/40 Frost Free Fridge Freezer in White is a versatile and efficient appliance for your kitchen. With a total capacity of 318 litres, this fridge freezer offers plenty of space for all your fresh and frozen food items. The frost-free technology ensures that you never have to manually defrost the freezer, saving you time and effort. The fridge features adjustable shelves and door balconies for customizable storage options, while the freezer has multiple drawers for easy organization.
- 318 litre total capacity
- Frost free technology
- Adjustable shelves and door balconies in fridge
- Multiple drawers in freezer for easy organization
- Energy efficient performance
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 54 cm |
| Height | 180 cm |
| Product Dimensions | 180cm x 54cm x 60cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | Total No Frost technology |
| Key Feature 3 | XL salad crisper |
| Key Feature 2 | Adjustable shelves |
| GTIN | 8059019077871 |
| Model Number | HOCH1T518EWHK |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 82 L |
| Net Refrigerator Capacity | 165 L |
| Net Total Capacity | 247 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Shelf Positions | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 51 kg |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warrantyregister guarantee by calling 0800 479 0764 |
| Shipping Height | 188.5 cm |
| Shipping Weight | 55 kg |
| Shipping Width | 57.7 cm |
| Shipping Depth | 62.2 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9.5 hr |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 60 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N-ST |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Total No Frost technology, Adjustable shelves, XL salad crisper |
Hoover HOCH1T518EWHK 54cm Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


