







Hoover's HLEV9TG Vented Tumble Dryer holds a generous 9 kg capacity and has a great range of functions plus smart features that will help with all your drying needs..
The HLXV9TG tumble dryer is exclusive to Euronics and Agent stores, making it unavailable at any other retailer.
Offering a choice of four drying levels and 14 programmes, the HLEV9TG will give you amazing results with every load. Programmes include the following:
You can dry up to 2 kg of clothes in just 45 minutes thanks to this tumble dryer'a quick dry function. There is even a Wool cycle allowing you to dry up to 1 kg of items, whilst still looking after your fabrics.
With built in sensor dry functions, the tumble dryer will stop automatically when your load is dry, to save energy and treat your clothes with the greatest care. With four option to choose from – Ready to Iron Dry, Cupboard Dry, Hanger Dry, and Extra Dry, you'll breeze through laundry. Plus, the Easy Iron option will dry a load of mixed fabrics, minimising creases and creating the ideal humidity for ironing. The Hoover dryer is also Wi-Fi connected, so you can control the machine from your Android smartphone via One Touch. Just choose your ideal cycle and download any further programmes you desire.
Finished in a clean white with a multitude of functions, this Hoover HLEV9TG tumble dryer is perfect for the family home.
Add to your cart today!
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | 14 Programmes, Built in Display |
| Key Feature 3 | 45 Minute Quick Dry |
| Key Feature 2 | Sensor Dryer |
| GTIN | 8059019034157 |
| Colour | White |
| Model Number | HLEV9TG |
| Product Category Group | White Goods |
| Reverse Action (Bi-directional) | No |
| Remaining Time Display | No |
| Width (cm) | 60 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 29.5 kg |
| Washing Capacity | 9 |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Sensor dry | Yes |
| Sensor Dry Technology | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Stackable | No |
| Start Delay Option | No |
| Depth | 60 cm |
| Automatic Load Recognition | No |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | No |
| Interior Light | No |
| Internet(Wi-Fi) capable | Yes |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | 14 Programmes, Built in Display, Sensor Dryer, 45 Minute Quick Dry |
| Energy Efficiency Class | C |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | No |
| Promotion 3 | Smeg 5 year warranty |
| Internet(Wi-Fi) capable | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Hoover HLEV9TG 9KG Vented Tumble Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


