











This freestanding Hoover HLEC9TE 9kg Condenser Tumble Dryer is perfect for large families.
With Wi-Fi connectivity and a 9 kg capacity for ease of use, you no longer need to worry aboout your drying needs.
There are 16 programmes to choose from, including:
- Sensor Dry
- Cottons
- Synthetics
- Delicates
- Jeans
- Shirts
- Anti-Allergy
- XXL
- Eco Cotton
- Darks + Coloured
- Rapid Cycles
- Extra Hygiene
- Anti-Odours
You can choose from four drying levels, so you always get the perfect dryness for your load - Iron Dry, Extra Dry, Cupboard Dry, Hanger Dry. With the built-in Sensor Dry technology,you can save time, energy and money by not wasting any unneccessary energy. What+rsquo;s more, the HLEC9TE features Rapid Dry, letting you choose between three cycles including 30, 45, and 59 minutes. The 30 minute option can dry a 2.5 kg load quickly and effectively.
This condenser dryer is Wi-Fi enabled, allowing you to connect via the One app on your smartphone to download additional cycles, start cycles and run diagnostic checks. You can also use the Scan to Care function to take a picture of your clothes and let the app suggest the best programme. The HLEC9TE also includes Aquavision. This water collection system is built into the door of the dryer, making emptying the water simple and hassle free.
With smart features, plenty of cycles and patented technology, the Hoover HLEC9TE condenser tumble dryer is the perfect laundry solution for busy households. Buy yours today!
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | 16 Programmes Inc 30 Minutes Quick Dry |
| Key Feature 3 | Built in Display, Wi-Fi |
| Key Feature 2 | Sensor Dryer |
| GTIN | 8059019039541 |
| Colour | White |
| Model Number | HLEC9TE |
| Product Category Group | White Goods |
| Reverse Action (Bi-directional) | No |
| Remaining Time Display | No |
| Width (cm) | 60 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 33.5 kg |
| Washing Capacity | 9 |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Sensor dry | Yes |
| Sensor Dry Technology | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Stackable | No |
| Start Delay Option | No |
| Depth | 60 cm |
| Automatic Load Recognition | No |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Interior Light | No |
| Internet(Wi-Fi) capable | Yes |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | 16 Programmes Inc 30 Minutes Quick Dry, Sensor Dryer, Built in Display, Wi-Fi |
| Energy Efficiency Class | B |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | No |
| Internet(Wi-Fi) capable | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Hoover HLEC9TE 9kg Condenser Tumble Dryer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


