











| Colour | Black |
|---|---|
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | Woolmark approved |
| Key Feature 3 | Delay Start |
| Key Feature 2 | Wizard app compatible |
| GTIN | 8059019038643 |
| Colour | Black |
| Model Number | HLEC9DGB |
| Programmes | Anti Allergy, Anti Odour, Bed Quilt, Sports, XXL, Waterproof Revitalize |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Condenser Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 68 dB |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Ventilation | Condensor |
| Weight | 35.7 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 35 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Self Cleaning Technology | No |
| Stackable | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 176 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 100 min |
| Control Type | Dial and Button |
| Display Type | LED |
| Depth | 58.5 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Additional Information | Connectivity NFC Smart Functons: Remote programs, Auto clean, Voice assist, Clever end delay, Download new programs, Energy monitoring, Filter clean, Machine check up, User manual link |
| Interior Light | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | Woolmark approved, Wizard app compatible, Delay start |
| Energy Efficiency Class | B |
| Drying Technology | Sensor Dry |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | No |
Hoover HLE C9DGB HLEC9DGB-80 9kg Tumble Dryer - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

