









The Hoover HLXC8TG dryer will get all your wet laundry dried quickly and easily. Featuring a selection of programmes, with an 8 kg capacity and smart features, this dryer is perfect for families of every size.
(This model is also available in graphite +ndash; HLEC8TRGR.)
With a range of modes, the HLEC8DG dryer can tackle all kinds of laundry with ease. There are 14 programmes to choose from, including:
Can also dry up to 2 kg of clothes in just 45 minutes thanks to Hoover+rsquo;s quick dry function and even has a Wool cycle allowing you to dry up to 1 kg of items, whilst keeping your fabrics safer. Hoover is known for their smart designs, and this tumble dryer is no exception. Simply connect your smartphone to the dryer and you can download new cycles and monitor your machine's performance. Exclusive to Euronics and Agent stores, you won't be able to find this incredible model anywhere else.
Add one to your basket today.!
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| energyrating_datasheet | https://docgenerator.candy.it/docgenerator/productdetails?lan=en+sku=31102392+mkt=uk |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | 14 Programmes, Built in Display |
| Key Feature 3 | 45 Minute Quick Dry |
| Key Feature 2 | Sensor Dryer |
| GTIN | 8059019037943 |
| energyrating_link | https://docgenerator.candy.it/docgenerator/energylabel?lan=en+sku=31102392+cav=1 |
| Colour | White |
| Model Number | HLEC8DG |
| Product Category Group | White Goods |
| Reverse Action (Bi-directional) | No |
| Remaining Time Display | No |
| Width (cm) | 60 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 33.7 kg |
| Washing Capacity | 8 |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Sensor dry | Yes |
| Sensor Dry Technology | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Stackable | No |
| Start Delay Option | No |
| Depth | 60 cm |
| Automatic Load Recognition | No |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Interior Light | No |
| Internet(Wi-Fi) capable | Yes |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | 14 Programmes, Built in Display, Sensor Dryer, 45 Minute Quick Dry |
| Energy Efficiency Class | B |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | No |
| Internet(Wi-Fi) capable | No |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | No |
Hoover HLEC8DG 8KG Condenser Tumble Dryer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


