







| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | NFC connection |
| Key Feature 3 | 9kg capacity |
| Key Feature 2 | Sensor dry technology |
| GTIN | 8059019034164 |
| Model Number | HLE V9LF-80 |
| Programmes | Anti Allergy, Anti Odours, Cotton, Darks & Coloureds, Jeans, Mix Dry, Pre Iron, Rapid 45, Shirts, Synthetics, Whites, Wool |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Vented tumble dryer |
| Noise Level | 67 dB |
| Ventilation | Vented |
| Weight | 28 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 29.5 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 150 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 87 min |
| Control Type | Dial and Button |
| Display Type | LED |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Interior Light | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | NFC connection, Sensor Dry technology, 9kg capacity |
| Energy Efficiency Class | C |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
Hoover HLE V9LF HLEV9LF 9kg Vented Tumble Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


