













The Hoover HLE H8A1LE-80 H-Dry 300 is a high-quality heat pump tumble dryer that offers efficient drying performance for your laundry.
Key features include:
- Large 8kg capacity - perfect for families or households with a lot of laundry
- Energy efficient heat pump technology - helps to save on energy costs
- Multiple drying programs - offers flexibility for different types of fabrics and clothing items
- Sensor drying technology - ensures clothes are dried to the desired level of dryness
- Reverse action drum - helps to prevent tangling and reduce creasing
- Quiet operation - ideal for use in any living space without causing disruption
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 60 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 59cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | 8kg capacity - Ideal for family laundry |
| Key Feature 3 | Heat pump technology - Gentle on fabrics |
| Key Feature 2 | Efficient drying - to help cut down your energy costs |
| GTIN | 8059019099248 |
| Colour | White |
| Model Number | HLE H8A1LE-80 |
| Key Feature 4 | Multiple drying programmes - Customise for all needs |
| Programmes | White clothes, Dark clothes, Auto, Wool, Mix, Quick, Delicate/silk, Jeans/denim, Blouse/shirt, Cotton, Synthetics |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 67 dB |
| No. of Programmes | 14 |
| Number of Temperature Settings | 3 |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 38 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister your appliance at https://service.hoover.co.uk/register |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 40 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 240 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 150 min |
| Control Type | Dial |
| Door Opening Angle | 180° |
| Depth | 59 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | 8kg capacity - Ideal for family laundry, Efficient drying - to help cut down your energy costs, Heat pump technology - Gentle on fabrics, Multiple drying programmes - Customise for all needs |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 8 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
Hoover H-Dry 300 HLE H8A1LE-80 Heat Pump Tumble Dryer
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


