









| Product Dimensions | 82cm x 60cm x 53cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | KG Mode |
| Key Feature 3 | Rapid cycles |
| Key Feature 2 | Steam Function |
| GTIN | 8059019079295 |
| Colour | White |
| Model Number | HBWOS 69TAMSE |
| Programmes | Cottons, ECO 40-60, Wool &Handwash, 20°C, Mixed, Drain & Spin, Rinse, Fitness Care, Soft Care, Fresh Care, Allergy Care 60°, Rapid Care 14' 30' 44' , All In One 59', Cotton Care 59', Extra Care |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Noise Level | 76 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Weight | 64.1 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 46 L |
| Size of Porthole | 12 in |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Shipping Weight | 66.1 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 57 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Touch |
| Display Type | LED |
| Door Opening Angle | 90°; |
| Depth | 53 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 49 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 82 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | KG Mode , Steam Function , Rapid cycles |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Hoover HBWOS 69TAMSE HBWOS69TAMSE 9kg 1600 Spin Built In Washing Machine
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


