









| Product Dimensions | 82cm x 60cm x 53cm |
|---|---|
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | KG Mode |
| Key Feature 3 | Start Delay |
| Key Feature 2 | Steam Function |
| GTIN | 8059019079318 |
| Colour | White |
| Model Number | HBDOS695TAMSE |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Time (Full Load) | 59 min |
| Noise Level - Spinning | 75 dB |
| Weight | 64 kg |
| Water Consumption | 75 L |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Size of Porthole | 12 in |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Shipping Weight | 66 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 57 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Touch |
| Display Type | LED |
| Depth | 53 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 49 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 82 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | KG Mode, Steam function, Start Delay |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Energy rate for Dryer | D |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 5 |
Hoover HBDOS695TAMSE 9kg/5kg 1600 Spin Integrated Washer Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


