













| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 52cm |
|---|---|
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | All-in-One programme |
| Key Feature 3 | Multiple Quick Wash cycles |
| Key Feature 2 | Steam Function |
| GTIN | 8059019078670 |
| Colour | White |
| Model Number | H3WPS496TAM6 |
| Programmes | Cotton, Mixed, Eco 40/60, Synthetics, Rinse, Drain & Spin, Sports, Delicates, Quick Cycles |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level | 76 dB |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 65 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 46 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 67 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 56 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dials |
| Display Type | Digital |
| Depth | 52 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Extra rinse, up to 90 degrees, variable spin, delay start, hygiene+, Quick Wash Time: 14/30/44 minutes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Water Usage | 9200 L |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | All-in-One programme, Steam Function, Multiple Quick Wash cycles |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | No |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Self Cleaning Dispenser | No |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Hoover H3WPS496TAM6 9kg 1400 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


