





The Hoover H3DS696TAMCE Freestanding Washer Dryer is a versatile and efficient appliance that combines the functions of a washing machine and a dryer in one unit. With a large capacity, this washer dryer is perfect for households with limited space.
Key features include:
- 16 washing programs for a variety of fabric types and soil levels
- Quick wash option for when you need clean clothes in a hurry
- Delay start feature allows you to set the washer dryer to start at a convenient time
- Energy efficient with a high energy rating
- Steam function helps to remove wrinkles and odors from clothes
- Large capacity drum can handle big loads of laundry
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 58cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | All-in-one cycle |
| Key Feature 3 | One Touch NFC connectivity |
| Key Feature 2 | KG Mode |
| GTIN | 8059019012339 |
| Colour | White |
| Model Number | H3DS696TAMCE |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Noise Level - Washing | 56 dB |
| Noise Level - Drying | 56 dB |
| Noise Level - Spinning | 80 dB |
| No. of Programmes | 16 |
| Weight | 64 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warranty |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 66 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Stackable | Yes |
| Spin Speed | 1600 |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 58 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | All-in-one cycle, KG Mode, One Touch NFC connectivity |
| Drying Capacity | 6 kg |
Hoover H3DS696TAMCE-80 9kg/6kg 1600 Spin Washer Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

