





















The Hoover H3DPS4866TAM6 Washer Dryer is a versatile and efficient laundry appliance that combines washing and drying functions in one unit. With a generous 8kg washing capacity and 6kg drying capacity, it is ideal for medium-sized households.
Key features of the Hoover H3DPS4866TAM6 Washer Dryer include:
- 1400 RPM spin speed for faster drying times
- 16 programs to suit different types of fabrics and laundry loads
- Wi-Fi connectivity for remote control and monitoring via the Hoover Wizard app
- KG Mode technology to automatically adjust water, energy, and time settings based on the load size
- Delay start option for convenient programming up to 24 hours in advance
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 53cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | Allergy Care Pro |
| Key Feature 3 | Steam Care Pro |
| Key Feature 2 | Wi-Fi hOn app compatible |
| GTIN | 8059019091068 |
| Colour | White |
| Model Number | H3DPS4866TAM6 |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Noise Level - Drying | 76 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| No. of Programmes | 14 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 63 kg |
| Washing Performance Class | B |
| Water Consumption | 44 L |
| Warranty Information | 1 year labour + 10 year parts warrantyregister guarantee by calling 0800 479 0764 |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 65 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 56 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Button, Dial |
| Depth | 53 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Allergy Care Pro, Wi-Fi hOn app compatible, Steam Care Pro |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Promotion 2 | Hoover and Haier Free Remove and Recycle |
Hoover H3DPS4866TAM6 8kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

