





Key Features:
KG Mode
Steam Function
Start Delay
The Hoover BH4S696M6DR9-80 is a versatile washer dryer that seamlessly combines innovative technology with a stylish design. With its generous 9kg wash capacity and 6kg drying capacity, it’s perfect for busy households looking to save space without sacrificing performance.
This appliance features a powerful 1600 spin speed, ensuring that your clothes come out drier after each wash, significantly reducing drying time. The built-in KG mode intelligently weighs your laundry load, automatically adjusting water and energy usage for maximum efficiency.
Enjoy added convenience with the steam function that helps to reduce creases and refreshes your garments, making ironing a breeze. With a handy start delay feature, you have the flexibility to programme your wash at a time that suits you. Elevate your laundry experience with this exceptional washer dryer – order yours today and transform your laundry routine!
If you need any further help choosing the right product please Just Ask.
Send us a message on the web chat or give one of our team a ring at our Norfolk based Euronics stores located in the market towns of Aylsham or North Walsham and the seaside town of Sheringham.
They will always be happy to help!
Energy Efficiency Class A
Noise Level - Washing 76 dB
Quick Wash Time 14 min
Quick Wash Time (Full Load) 59 min
Spin Speed 1600
Design Elements
Colour White & Anthracite Door
Colour Group Not applicable (Built In)
Installation Guide
Installation Type Built In
Water Supply Cold
Dimensions & Weight
Depth 53 cm
Door Opening Angle 90˚
Height 82 cm
Height for Build Under 82 cm
Shipping Depth 57 cm
Shipping Height 87.5 cm
Shipping Weight 65 kg
Shipping Width 65 cm
Size of Porthole 12 cm
Weight 65 kg
Width 60 cm
Product Type
Product Category Group MDA
Connectivity
Bluetooth Yes
Smart Connect Yes
Wi-Fi Yes
Smart App Control Yes
Programmes & Functions
Control Type Dial Touch
No. of Programmes 15
Start Delay Option Yes
Temperature Control Yes
Delay Timer Yes
Additional Information
Warranty/Guarantee 1 Year Parts and Labour with additional 9 Year Parts Guarantee (*Registration Required)
Warranty Redemption Information To register your appliance please call 0800 479 0764
PSTI Compliance
PSTI Compliance - Download certificate
Load & Capacity
Drying Capacity 6 kg
Washing Capacity 9 kg
General
Features KG Mode
Steam Function
Start Delay
Product Type Built In Washer Dryer
White Goods Features
Automatic Load Recognition Yes
Digital Inverter Motor Yes
Height Adjustment Yes
Quick Wash Option Yes
Display
Display Screen Type LED
Safety Features
Child Lock Yes
| Product Range | Integrated Washer Dryers |
|---|---|
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 60cm x 53cm |
| Smart App Control | Yes |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White & Anthracite Door |
| Manufacturer | Hoover |
| Key Feature 1 | KG Mode |
| Key Feature 3 | Start Delay |
| Key Feature 2 | Steam Function |
| GTIN | 8059019109695 |
| Model Number | BH4S696M6DR9-80 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Built In Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Time (Full Load) | 59 min |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 65 kg |
| Warranty Information | registration required*to activate this promotion you must register the product within 30 days of purchase at https://service.hoover.co.uk/register/. |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Size of Porthole | 12 cm |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Shipping Weight | 65 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 57 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spin Speed | 1600 |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial, Touch |
| Door Opening Angle | 90° |
| Depth | 53 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Height Adjustment | Yes |
| Height for Build Under | 82 cm |
| Features | KG Mode, Steam function, Start Delay |
| Energy Efficiency Class | A |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Energy rate for Dryer | A |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Smart App Connected | Yes optional |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 6 |
Hoover BH4S696M6DR9-80 9kg/6kg 1600 Spin Built In Washer Dryer
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


