













| Product Dimensions | 84.5cm x 59.5cm x 45cm |
|---|---|
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | Steam-deep cleaning |
| Key Feature 3 | Space-saving with slim depth |
| Key Feature 2 | Inverter Motor |
| GTIN | 6901101815507 |
| Colour | White |
| Model Number | WFQP7012EVM |
| Key Feature 4 | 15 min Quick Wash programme |
| Programmes | Anti-Allergy, Anti Bacteria, Drain & Spin, Cotton, Eco, Synthetic, Spin Only, Mixed Load, Wool, Babywear |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Spinning | 74 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 59 kg |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 42 L |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 60.4 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 50.05 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | No |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial |
| Depth | 45 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | No |
| Add Laundry Feature | No |
| Annual Water Usage | 9240 L |
| Annual Energy Rating(kWh) | 0.59 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Water Heater | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84.5 cm |
| Height Adjustment | No |
| Features | Steam-deep cleaning, Inverter motor, Space-saving with slim depth, 15 min Quick Wash programme |
| Energy Efficiency Class | C |
| Steam | Yes |
| Spin Speed | 1200 rpm |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 7 |
| Delay timer | Yes |
Hisense WFQP7012EVM 7kg 1200 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


