























































| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | TFT |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 47cm |
| Smart App Control | ConnectLife |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | Max Drum design ? Ensures space-saving deep clean |
| Key Feature 3 | Cold Wash feature ? Saves energy up to 71% |
| Key Feature 2 | Quick Wash Pro ? Fast cycles for busy schedules |
| GTIN | 6901101832771 |
| Colour | White |
| Model Number | WF5I9043BWFS |
| Key Feature 4 | Stain Removal function ? Removes 9 tough stains easily |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 44 W |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 61 kg |
| Warranty Information | redemption requiredregistrations must be made online at hisense.warrantyonline.co.uk within 90 days of purchase. |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 40 L |
| Shipping Height | 88.3 cm |
| Shipping Weight | 63 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 52.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Touch Control |
| Door Opening Angle | 135° |
| Depth | 47 cm |
| Depth with Door Open | 99.5 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 44 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Max Drum design ? Ensures space-saving deep clean, Quick Wash Pro ? Fast cycles for busy schedules, Cold Wash feature ? Saves energy up to 71%, Stain Removal function ? Removes 9 tough stains easily |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Hisense WF5I9043BWFS 9kg 1400 Spin Washing Machine
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


