





























| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.5cm x 51cm |
| Smart App Control | Connect life |
| Water Supply | Cold |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | 8kg Load Capacity ? Handles large laundry loads |
| Key Feature 3 | Black Finish Design ? Adds modern style |
| Key Feature 2 | 1400 RPM Spin Speed ? Dries clothes faster |
| GTIN | 6901101830371 |
| Colour | Black |
| Model Number | WF3S8043BB3 |
| Key Feature 4 | User-Friendly Controls ? Simplifies wash selection |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 0.49 W |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 58 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 36 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 59.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 57.5 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 135° |
| Depth | 51 cm |
| Depth with Door Open | 102 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Hygiene Guard |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 33 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | 8kg Load Capacity ? Handles large laundry loads, 1400 RPM Spin Speed ? Dries clothes faster, Black Finish Design ? Adds modern style, User-Friendly Controls ? Simplifies wash selection |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Hisense WF3S8043BB3 8kg 1400 Spin Washing Machine Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


