























Key features include:
- Energy efficient performance with an A+ energy rating
- Multi Air Flow technology to ensure even cooling throughout the fridge and freezer compartments
- Frost Free design eliminates the need for manual defrosting
- LED lighting for bright and efficient illumination
- Super Cool and Super Freeze functions for rapid chilling and freezing of newly added items.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91 cm |
| Height | 179.5 cm |
| Product Dimensions | 179.5cm x 91cm x 71.7cm |
| Colour | Black stainless steel |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | Large Capacity - Store up to 649 litres |
| Key Feature 3 | Beverage Tray - Stylish space for bottles |
| Key Feature 2 | Touch Control - Easy LED operation |
| GTIN | 6921727068231 |
| Colour | Black |
| Model Number | RS840N4WFE |
| Key Feature 4 | XXL Door Balcony - Room for taller items |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Plumbed | No |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 235 L |
| Net Refrigerator Capacity | 414 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 649 L |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 110 kg |
| Warranty Information | registration requiredregistrations must be made online at hisense.warrantyonline.co.uk within 90 days of purchase. |
| Shipping Height | 186 cm |
| Shipping Weight | 120 kg |
| Shipping Width | 97.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 77.7 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 8 hr |
| Split | 60/40 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 71.7 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Large Capacity - Store up to 649 litres, Touch Control - Easy LED operation, Beverage Tray - Stylish space for bottles, XXL Door Balcony - Room for taller items |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 15 kg |
Hisense RS840N4WFE 60/40 Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


