





















| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 56 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 56cm x 57.5cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | 133L Capacity ? Stores 7 bags of shopping |
| Key Feature 3 | Adjustable Shelves ? Fits large items easily |
| Key Feature 2 | Salad Crisper ? Maintains fresh fruits and veg |
| GTIN | 6921727055118 |
| Colour | Silver |
| Model Number | RL170D4BCE |
| Key Feature 4 | Reversible Door ? Suits any kitchen layout |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Larder Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Net Refrigerator Capacity | 133 L |
| Net Total Capacity | 133 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 31 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 34.5 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Depth | 59.7 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 133L Capacity ? Stores 7 bags of shopping, Salad Crisper ? Maintains fresh fruits and veg, Adjustable Shelves ? Fits large items easily, Reversible Door ? Suits any kitchen layout |
| Energy Efficiency Class | E |
| With Icebox | No |
| Defrost type | Auto defrost |
| Noise Level dB (A) | 40 |
| Total Litre capacity (Net) | 131-150 |
Hisense RL170D4BCE Silver Under Counter Fridge 133L
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


