



















| Product Dimensions | 177.2cm x 54cm x 54cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 3 | LED display and electronic control |
| Key Feature 2 | Chrome wine rack |
| GTIN | 6921727062604 |
| Colour | White |
| Model Number | RIB312F4AWE |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 63 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 183 L |
| Net Total Capacity | 246 L |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Shelf Positions | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 53 kg |
| Shipping Height | 187.5 cm |
| Shipping Weight | 58 kg |
| Shipping Width | 58.5 cm |
| Shipping Depth | 56.4 cm |
| Storage Compartment | Yes |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Recessed |
| Display Type | LED |
| Depth | 54 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Additional Information | Adjustable feet |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N-ST |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Material | HIPS |
| Installation Type | Built In |
| Height (cm) | 177.2 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Frost Free, Chrome wine rack, LED display and electronic control |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 3 kg |
Hisense RIB312F4AWE 54cm 70/30 Frost Free Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


