















The Hisense RIB291F4AWE 54cm Frost Free Fridge Freezer in white is a stylish and practical addition to any kitchen. With a total capacity of 291 liters, this fridge freezer provides ample storage space for all your groceries.
Key features of the Hisense RIB291F4AWE include:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting, saving you time and effort
- Multi Air Flow system ensures consistent temperatures throughout the fridge and freezer compartments
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination inside the appliance
- Adjustable shelves and door racks allow for customizable storage options
- Super Freeze function rapidly lowers the temperature to lock in freshness
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
| Width | 54 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 177.2 cm |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Product Dimensions | 177.2cm x 54cm x 54cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | Frost Free |
| Key Feature 3 | Reversible doors |
| Key Feature 2 | LED display & electronic control |
| Colour | White |
| Model Number | RIB291F4AWE |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge-Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 85 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 148 L |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Net Total Capacity | 304 L |
| Number of Freezer Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Shelf Positions | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 54 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 187.5 cm |
| Shipping Weight | 59 kg |
| Shipping Width | 58.5 cm |
| Shipping Depth | 56.4 cm |
| Storage Compartment | Yes |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Recessed |
| Depth | 54 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE/UKCA/ROSH |
| Climate Class | SN/N |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Material | HIPS |
| Installation Type | Built In |
| Hinge type | Sliding Hinge |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Frost Free, LED display & electronic control, Reversible doors |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Total Litre capacity (Net) | 201 - 250 |
Hisense RIB291F4AWE 54cm Frost Free Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


