



















| Product Dimensions | 178.5cm x 91.4cm x 72.5cm |
|---|---|
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | Total No Frost |
| Key Feature 3 | LED Display |
| Key Feature 2 | Non-plumbed water |
| GTIN | 6921727069955 |
| Colour | Silver |
| Model Number | RF749N4SWSE |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 1 |
| Net Freezer Capacity | 212 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 367 L |
| Net Total Capacity | 579 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Weight | 120 kg |
| Shipping Height | 190.1 cm |
| Shipping Weight | 134 kg |
| Shipping Width | 96.8 cm |
| Shipping Depth | 77.8 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 20 hr |
| Door Alarm | Yes |
| Display Type | LED |
| Door Style | French |
| Depth | 72.5 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | Metal Tech cooling |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 178.5 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost, Non-plumbed water , LED display |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7 kg |
| Plumbed | No |
| Ice and water | Just Water |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
Hisense RF749N4SWSE 91.4cm American Style Fridge Freezer - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


