

























The Hisense RF749N4SWFE 91.4cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer in Black Inox is a stylish and efficient addition to any kitchen. With a spacious 50/50 split design, this fridge freezer offers ample storage space for all your fresh and frozen goods.
Key features of this model include:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- Multi Air Flow system ensures even cooling throughout the fridge and freezer
- LED lighting provides bright and energy-efficient illumination
- Super Freeze function rapidly lowers the temperature to lock in freshness
- Electronic touch controls make it easy to adjust settings
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91.4 cm |
| Height | 178.5 cm |
| Product Dimensions | 178.5cm x 91.4cm x 72.5cm |
| Colour | Black inox |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | My Fresh Choice zone: customise storage temperatures |
| Key Feature 3 | Metal-Tech Cooling: stainless steel back wall |
| Key Feature 2 | PureFlat Design |
| GTIN | 6921727070593 |
| Colour | Black |
| Model Number | RF749N4SWFE |
| Key Feature 4 | Total No Frost |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Drawers | 1 |
| Net Freezer Capacity | 212 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 367 L |
| Net Total Capacity | 579 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 107 kg |
| Warranty Information | registration required*to activate this warranty you must register the product within 90 days of purchase at hisense.warrantyonline.co.uk. |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 190.1 cm |
| Shipping Weight | 107 kg |
| Shipping Width | 96.8 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 77.8 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Split | 50/50 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 72.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | Multi Air Flow, Metal Glide Drawers |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | My Fresh Choice zone: customise storage temperatures, PureFlat Design, Metal-Tech Cooling: stainless steel back wall, Total No Frost |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7 kg |
Hisense RF749N4SWFE 91.4cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer - Black Inox
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


