













The Hisense RB390N4WWE 59.5cm 70/30 Frost Free Fridge Freezer in White is a sleek and modern addition to any kitchen. With a total capacity of 292 liters, this fridge freezer offers ample storage space for all your groceries.
Key features include:
- Frost Free technology - Say goodbye to manual defrosting with this convenient feature that prevents ice build-up.
- Multi Air Flow system - Ensures even cooling throughout the fridge freezer, keeping your food fresher for longer.
- LED lighting - Energy-efficient and bright lighting that makes it easy to see and access your food.
- Super Freeze function - Quickly lowers the temperature to freeze new items rapidly, preserving their freshness and nutrients.
- Adjustable shelves and door balconies - Customize the storage space to suit your needs and accommodate larger items.
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 186 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Product Dimensions | 186cm x 59.5cm x 59cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | Total No Frost |
| Key Feature 3 | 304L capacity |
| Key Feature 2 | Non-plumbed water dispenser |
| GTIN | 6921727073921 |
| Colour | White |
| Model Number | RB390N4WWE |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 97 L |
| Net Refrigerator Capacity | 207 L |
| Net Total Capacity | 304 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 63 kg |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 193.5 cm |
| Shipping Weight | 69 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Shipping Depth | 62.8 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Recessed |
| Depth | 59 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | No |
| Climate Class | T/ST/N |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost, Non-plumbed water dispenser, 304L capacity |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 6 kg |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Total Litre capacity (Net) | 300 - 350 |
Hisense RB390N4WWE 59.5cm 70/30 Split - Total No Frost Fridge Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


